Poodle

Poodle... is it worth it?
Add a Photo: 
$115.38
Cost Per use
$2K
Original Cost
Lasts: 13year
Used: 1x per year
Category: 
Leisure
Description (optional): 
The purebred dog, a family pet, cost $1,500, which sounds like a lot. If he lives 13 years, the cost per year is $115 -- far, far less than the cost of his food and vet bills. So I would argue, the purchase price is negligible, IF you can afford it. And yes, this is my dog.