Lunches at Whole Foods for the month

Lunches at Whole Foods for the month... is it worth it?
Add a Photo: 
$13.50
Cost Per use
$135
Original Cost
Lasts: 1month
Used: 10x per month
Category: 
Food
Description (optional): 
Sometimes, when I don't have time to cook dinner, and I can convince my boyfriend to join me for a healthy meal, we head to Whole Foods. I'm a sucker for their hot and cold salad bars, but by the time I'm done picking out my favorite kale salad, vegan tofu concoction and some sort of whole grain, I often end up with more than a pound of food, and a meal that costs $12.00 to $15.00. I imagine one could do this, without getting tired of the food, about 10 times in a month.